اخیرا هوس شدید و عجیبی نسبت به خوندن کتاب های فانتزی و ماجراجویی پیدا کردم . مسلما از کتاب های قوی و مطرح دوست داشتم شروع کنم و خب به چه چیزی می رسیدم ؟ هری پاتر ، نغمه یخ و آتش ، هابیت ، ارباب حلقه ها ، دراکولا ، فرانکشتاین ، جانوران شگفت انگیز و خاستگاه آن ها ، حتی آلیس در سرزمین عجایب و

رمان هایی قوی و جذاب و پر پیچ و تاب که به خوبی تونستن یه دنیای خارق العاده و جالب رو به تصویر بکشن .

اما اتفاقی افتاده که نصف شیرینی و جذابیت این رمان ها رو از بین برد. " من فیلم همه ی این داستان ها و قصه هارو دیدم" بله معضل اصلی همین جاست . 

با خوندن کتاب بالاخص چنین کتاب های فانتزی ، هر یک از ما آزادانه به دنیای جدید نویسنده پا می ذاریم و هر طور که دوست داشتیم اجزا و شخصیت ها و همه چیز رو تصور و تجسم میکنیم و هیچ سقفی و دیواری برای تصورات ما وجود نداره . غرق می شیم در دنیایی که همه چیزش رو خودمون به تصویر در آوردیم . 

اما فیلم ، تصور آماده شده و تقلیل یافته یک نفر ست . تصور کارگردان ! و البته تغییر یافته و تقلیل یافته تا امکان ساختن و فیلمبرداری و پخش اون وجود داشته باشه . 

و شما با ابتدا دیدن فیلمی که برگرفته از کتاب ست ، می نشینین پای تصور یک فرد و دیواری و سقفی می کشین بر تمام تصوراتی که می توانستین داشته باشین و حالا امکانش از بین رفته . بعد از فیلم ، هر زمان که کتاب رو باز کنین و شروع به خوندن کنین ، تخت آهنین و وایت واکر ها رو تنها به یک شکل میتونین تصور کنین ، هری پاتر و دامبلدور و دارکولا و هابیت فقط به یک ظاهر براتون قابل تجسمه و  سرزمین عجایب و شهر از از قبل در ذهنتون ساخته شدن  

بدین صورت نیمی از لذت غیر قابل وصف و شعفی که با تجسم و تصور دنیای داستان بهتون دست میداده از بین میره . و البته این موضوع فقط برای کتاب های فانتزی قابل قیاس نیست بلکه ژانر های دیگه چون درام و عاشقانه و حماسی و تاریخی رو نیز شامل میشه 

پیشنهادم اینه که قبل از دیدن فیلمی یه سرچ کنین که آیا اقتباس شده از کتابی هست یا نه ؟ و اگر بود تا اونجایی که امکانش فراهمه اول کتاب رو مطالعه کنید . کتاب هرگز نمیتونه جای فیلم رو بگیره .

البته در اینجا من فقط یک وجه تقدم کتاب بر فیلم رو بیان کردم . 

دیگر وجه این موضوع این ست که فیلم هرگز نمیتونه تمام کتاب رو پوشش بده . چرا که کتاب یک سری ویژگی ها داره و مطالبی داره که امکان به تصویر کشیدن اون ها در فیلم وجود نداره و در فیلم سینمایی محدودیت زمانی هم وجود داره .

به طور مثال ، فیلم سبکی تحمل ناپذیر هستی که اقتباس شده از کتابی به همین نام اثر میلان درا ست . این فیلم با وجودی که بسیار شباهت داره به کتاب و تا اونجایی که شده به کتاب نزدیکه ، باز هم خیلی از مفاهیم و مطالب کتاب به تصویر کشیده نشده چرا که امکانش وجود نداشته و یا بخشی از کتاب که به زندگی سابینا و فرانز می پردازه ، اصلا در فیلم وجود نداره چرا که زمان محدود داره . 

به همین علت باز هم تاکید بسیار میکنم که اول کتاب رو بخونید و بعد فیلم رو .

هرچند که من هرگز قصد ندارم اهمیت فیلم و ویژگی های اون رو زیر سوال ببرم . 

اول کتابشو بخونیم یا فیلمشو ؟

کتاب ,، ,رو ,فیلم ,ها ,یک ,کتاب های ,کتاب رو ,به تصویر ,چرا که ,فیلم رو

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

wordpress1 harmonitabiats کیشتور رویای عشق رسانه درهم برهم گالری موسیقی كافي نت شتاب دانلود فایل های کمیاب vps-poster1 سایت دانلود و خرید قانونی سریال هیولا